Posted by MariaWisniewskaIDS
Hosted by Maria Puchalska & Agnieszka Wójcińska
Date: | Sept. 10, 2025 |
Start time: | 7:00 p.m. (Central European Time) |
End time: | 9:00 p.m. (Central European Time) |
An Online Death Cafe
This Death Cafe has taken place
Submit a write up for this Death Cafe
About this Death Cafe
Czy często myślisz o przemijalności i nie masz z kim o tym porozmawiać? Może uważasz, że brakuje nam współczesnego “ars moriendi”, żeby doceniać to, co jest w życiu istotne? Może w obecnej sytuacji naszej planety wydaje Ci się to szczególnie ważne?
W DEATH CAFE możesz poznać obcych, ale zaskakująco bliskich Ci ludzi – i porozmawiać o śmierci. Tylko tyle i aż tyle.
DEATH CAFE to spotkanie dla osób, które chcą porozmawiać o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla ludzi, którzy mają świadomość tego, że nikt z nas nie będzie żyć wiecznie. Zapraszamy Cię do przestrzeni wolnej od tabu, w której można zadawać pytania, słuchać historii innych osób i wymieniać się doświadczeniami.
Spotkanie DEATH CAFE to nie wykład, tylko przestrzeń dialogu. Po krótkim wprowadzeniu zapraszamy Was do aktywnego udziału. DEATH CAFE jest miejscem otwartej rozmowy o śmierci. Udział jest możliwy tylko z włączoną kamerą.
Autentyczny dialog ma wspierającą moc i może być źródłem siły. Jednak pragniemy podkreślić, że DEATH CAFE nie pełni funkcji terapii lub grupy wsparcia. Udział w DEATH CAFE nie jest zalecany dla osób w stanie kryzysu lub w świeżej żałobie.
About Maria Puchalska & Agnieszka Wójcińska
AGNIESZKA WÓJCIŃSKA
Celebrantka i projektantka humanistycznych ceremonii pogrzebowych
Celebrantka i projektantka humanistycznych ceremonii pogrzebowych oraz ceremonii wspomnieniowych, opartych na empatii, szacunku i upamiętnieniu więzi z tymi, którzy odeszli. Zależy jej, by były one czułe i niespieszne, niosły ukojenie i opowieść o relacjach. W swojej pracy skupia się na opowiedzeniu historii i celebrowaniu życia Osoby Zmarłej przez słowo, muzykę, ciszę oraz rytuały dopasowane do jej losów i osobowości.
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka i reporterka z wieloletnim doświadczeniem. Autorka reportaży i wywiadów publikowanych w największych polskich tytułach prasowych oraz książek non-fiction.
Współzałożycielka i członkini Zarządu Stowarzyszenia Celebrantek i Celebrantów Humanistycznych (SCiCH).
Jej marzeniem jest zmiana podejścia do śmierci i żałoby w Polsce na bardziej otwarte, wspólnotowe, czułe i osobiste.
MARIA PUCHALSKA
Edukatora / Członkini Zarządu Fundacji IDŚ
Edukatora / Członkini Zarządu Fundacji IDŚ
Absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pedagogiki teatru. Razem z Anją Franczak i Agatą Malendą założyła i prowadzi Fundację Instytut Dobrej Śmierci.
W IDŚ prowadzi szkolenia o tym jak towarzyszyć umierającym rodzicom oraz warsztaty żałoby. W każdą pierwsza środę miesiąca zaprasza na spotkanie Death Café Online.
Zanim związała się z Instytutem, tworzyła, koordynowała i promowała projekty kulturalne w instytucjach kultury w Warszawie. Ukończyła kurs towarzyszenia osobom w żałobie, towarzyszenia osobom umierającym oraz tworzenia osobistych ceremonii pogrzebowych w duchu humanistycznym. Towarzyszyła swoim rodzicom na drodze umierania i prowadziła ceremonię pożegnania swojej mamy.
Contact the organiser of this Death Cafe
Please also see: https://instytutdobrejsmierci.pl/
