Posted by Kata


Hosted by Katarzyna Górewicz


Date:

Jan. 26, 2024

Start time:

5:30 p.m. (Poland)

End time:

7:30 p.m. (Poland)

Address:

Muzeum Narodowe w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy

plac Solidarności 1

70-515 Szczecin

Poland

70-515

Poland

 

Accepts donations

This Death Cafe has taken place

Submit a write up for this Death Cafe


About this Death Cafe

Death Cafe - spotkanie organizowane w ramach ogólnoświatowej inicjatywy https://deathcafe.com/
Szczecińską edycję poprowadzi Katarzyna Górewicz.
 
Śmierć we wszystkich kulturach ma bardzo istotne znaczenie, jest jedyną pewną rzeczą dotycząca naszej przyszłości. Ale co dalej? Człowiek nie wie co czeka go po śmierci. Przestajemy istnieć, czy może przechodzimy na nowy, inny poziom egzystencji. Różne religie zawierają specyficzny zbiór poglądów na temat spraw ostatecznych.
Trudno jest rozmawiać o umieraniu. Nie każdy posiada w sobie na to przestrzeń.
Podczas spotkania Death Cafe można poznać obcych, czasami zaskakująco bliskich ludzi, z którymi nawiązuje się rozmowa o śmierci. Bywa tak, że łatwiej rozmawia się o trudnych rzeczach z kimś, kogo się nie zna. Death Cafe to spotkanie dla osób, które czują potrzebę aby mówić o tematach związanych z umieraniem i żałobą.
 
Druga edycja Death Cafe odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy okazji wernisażu wystawy „Memento mori – motyw śmieci w zbiorach MNS–CDP”
 
Wystawa zostanie otwarta 26 stycznia 2023 r., o godz. 17.00
Spotkanie z publicznością i rozmowy o śmierci rozpocznie się o godz. 17.30.
 
Wystawa znajduje się w sali edukacyjnej / magazynie otwartym MNS– CDP. Będzie można ją zwiedzać do 28 kwietnia 2024 r.
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza śmierci, sposoby jej upamiętniania, a także lęk przed jej nadejściem.
 
Niech wszystko to stanie się dla nas początkiem dialogu o temacie trudnym ale jakże ważnym.
Zapraszamy do miejsca wolnego od tabu.
Posłuchamy historii.
Zadamy pytania.
Wymienimy się doświadczeniem.
 
Spotkanie nie jest wykładem.
Po krótkim wprowadzeniu zaproszę Was do aktywnego udziału w rozmowie.
Pokaż mniej


About Katarzyna Górewicz

Nazywam się Katarzyna Górewicz. Mówię o sobie gorewiczKa. Urodziłam się w Kołobrzegu w 1981 roku. Od zawsze byłam miłośniczką sztuki, ze szczególnym wskazaniem na Starych Mistrzów. Pierwsze kreski stawiałam w pracowni mistrza Dariusza Kalety. Po kilkuletniej przygodzie z filologią germańską wyjechałam do Hamburga aby rozpocząć studia na HAW – Hamburg ( Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych), na wydziale ilustracji książek dla dzieci, które ukończyłam w 2012 r. Po 10 latach postanowiłam wrócić do Polski. Obecnie pracuję jako ilustratorka w Wydawnictwie Triglav oraz zgłębiam rodzimą kulturę. Słowiańszczyzna stała się moim uziemieniem oraz kopalnią inspiracji, które przetwarzam przez mój kobiecy chaotyczny filtr. Chaos to przestrzeń w której czuję się najbardziej komfortowo. Staram się tworzyć rzeczy prawdziwe w zgodzie ze sobą, które opowiadają historię danego momentu. Inspirację odnajduję w przestrzeni lokalnej, miejscach,emocjach, ludziach mi bliskich. W 2023 roku podjęłam studia na kierunku arteterapii co pozwala mi spojrzeć na kulturę ludową pod kątem terapeutycznym. Ludowizna to dla mnie przestrzeń oraz narzędzia do pracy z kobiecą energią, która skupia się na cyklu rocznym czyli wszystkich przemianach duchowych związanych ze zmieniającymi się porami roku. Każdego dnia zajmuję się pozornie zwyczajną magię domową, której praktykowanie z uwagą sprawia, że nasze otoczenie pozytywnie się przeistacza. Po za tym od zawsze mierzę się z tematem śmierci szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.


Contact the organiser of this Death Cafe

captcha